Metin Örnekleri Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Metin Örnekleri Türleri ve Özellikleri

Metin örnekleri, kişilerin bir an duygusunu, telaşını anlatabilen ya da bilgi veren öznel veya nesnel olabilen tamamen yazan kişiye ait olan yazılardır. Bu şekilde birçok edebi metinler bulunur. Edebi metinlerde daha çok öznellik bulunan metinlerdir. Kısa birkaç metin örneğine bakalım.

Metin örneği, ev her zaman ki gibi oldukça gürültülüydü. Yine tüm aile bir araya toplanmıştı. Bir yandan çocukların bağrışmaları diğer yandan mutfaktan gelen küçük ev aletleri sesleri. Bir yandan televizyon da bangır bangır çizgi film sesleri. Sabah kahvaltısı hazırlama koşuşturmasında olan ev halkı. Burnuma gelen kızarmış ekmek kokusu ve onu bastıran bol baharatlı bir sucuk kokusu. Çocukları susturmaya çalışırken daha çok bağıran annem. Hepsi birbirinden yaramaz dört tane çocuk. "Sofra hazır" diye çağıran ablam. Tüm aile bir arada. Gürültü de ses de bir cıvıltı gibi gelmeye başlıyor onların yüzündeki mutluluğu görünce. Sofranın başına toplanan koca bir aile. Sadece bir sofra da değil her şeyin konuşulduğu paylaşıldığı huzur dolu bir ortam.

Metin örneği, hava ne sıcak ne de soğuk olmalı. İnsanoğlu işte ikisinden de şikâyetçi. Şimdi tam da istenilen sıcaklık galiba hava ılık. Hafiften bir esinti. Huzurlu sakin bir ortam. Kimileri işlerine yetişmeye çalışıyor kimileri ekmek almaya çıkmış. Herkes kendince bir işlerle uğraşıyor. Karşı balkonda genç bir kadın çamaşır seriyor. Peşinde dolanan ufaklıktan fırsat buldukça. Bir baba ise oğlu ile vedalaşıyor işe gitmek için. Arkasını döndüğünde çocuk " fazla geç kalma baba " diye sesleniyor. Baba ise bir gülümseme ile onu onaylıyor. Erkenci olan çocuklar ise yolda top peşinden koşuyor. Bazen tartışmalar alsa da oyunun yerini hepsi samimiyetle seviyor birbirlerini. Biri düşünce hepsi onun yanına koşuyor ve herkes onun acısını dindirmek için bir şeyler yapmaya çalışıyor. Hepsinde bir huzur mutluluk hakim.

Metin örneği, aşk işte bu laf söz dinlemiyor. Söz geçiremiyorsun ki kalbine ne yapsan da dinlemiyor seni. Kendi bildiğini okuyor. Gerçek aşk ise kusura bakmayın ama akıl mantık dinlemiyor. Öylesine delice gidiyor kalbi nereye götürür ise. Gitmek de gerekiyor aslında. Ömür de kaç defa âşık olunur ki. Kıymetini bilmek gerekir. Değer vermek çaba göstermek gerekir. Kaybetmemek için anlamak hoşgörmek gerekir bazen. Bir kelebek misali çok sıkmamak gerekir sıkınca öleceğini bilmek. Aşk işte kalbin ne istiyorsa onu yapmak gerekir.

Metin Örnekleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üniversite Dilekçe Örneği Gerektiği Yerler

Üniversite Dilekçe Örneği Gerektiği Yerler

Kira Beyannamesi Örneği Nasıl Hazırlanır?

Kira Beyannamesi Örneği Nasıl Hazırlanır?

Fiil Örnekleri Türleri ve Özellikleri

Fiil Örnekleri Türleri ve Özellikleri

Zamir Örnekleri Türleri ve Özellikleri

Zamir Örnekleri Türleri ve Özellikleri

Zarf Örnekleri Türleri ve Özellikleri

Zarf Örnekleri Türleri ve Özellikleri

Güncel

Slogan Örnekleri Slogan Yöntemleri

Slogan Örnekleri Slogan Yöntemleri

Güncel

Excel Örnekleri Excel Nasıl Öğrenilir?

Excel Örnekleri Excel Nasıl Öğrenilir?