Senaryo Örnekleri Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Senaryo Örnekleri Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Senaryo Örnekleri, Senaryo, belirli bir yeteneğe sahip insanların, belli kurallara bağlı kalarak hazırlanan, sinemaya uygun olarak yazılan metindir. Görüntülü ve sesli olarak ifade edilen cümlelerin kâğıda aktarılmış halidir. Senaryo yazmak için ilk olarak bir konu belirlemek gerekir. Önem sırasına göre yazıları düzenlenmeli ve sonuca bağlanmalıdır. Örnek senaryo ile konuyu daha iyi anlayalım:


Biten Hayatlar


(Müzik başlar, bir hastane odası Ayşe sandalyede oturuyor, doktor ayakta yüzü öğrencilere dönük, elinde bir uyuşturucu hapı tutmaktadır.)

Hekim: İşte her şey bununla başlar. Sahip olduğunuz veya sahip olacağınız bütün umutlar, bu uyuşturucu ile bir anda kapkaranlık bir boşluğa dönüşebilir. İşte karanlığa düşmüş yeni bir insan. Gelin Ayşe'nin bu karanlığa nasıl düştüğünü hep birlikte anlamaya çalışalım.

Ayşe: 20 yaşındayım. Hanginiz söyleyebilir benim 20 yaşımda olduğu mu? Haydi bir tahmin edin bakalım yaşım yirmi mi, yoksa elli mi? İşte bu uyuşturucu beni bu yaşlı duruma getirdi. Bu uyuşturucuya nasıl başladığımı anlatmadan önce, içerisinde bulunduğum ruhsal halimden biraz bahsedeyim. Annem öldüğünde 13 yaşındaydım. Annemin ölümü beni yalnızlığa, sebebini bilmediğim bir korkuya sürükledi. Sonra babam kendisinden çok küçük birisini Fatma Ablayı eve üvey anne olarak getirdi. Bu andan itibaren evin içerisinde annemle geçirdiğim bütün hatıralarım canlandı. Kendimi bir boşlukta hissettim.

Fatma Hanım: Mehmet Bey Ayşe'nin halini hiç beğenmiyorum. Ben kendisi ile konuşmak istedim, benimle konuşmayı istemedi. Dersleri de pek başarılı değil, Ayşe ile bir konuşsan belki sana açılır.

Mehmet Bey: Fatma Hanım kızımın dersleri her zaman iyi olmuştur. O akıllı bir kızdır. Belki hasta olabilir. Kızım okulun ve okumanın önemini anlayacak kadar da zekidir.

Ayşe: Nereye sürükleniyordum. Fatma abla doğru söylüyor, okula da gitmiyordum.
(Okuldan, öğretmenlerimden arkadaşlarımdan hatta bütün insanlardan nefret ediyordum. Yalnızdım ve kaybettiğim annemi çok özlüyordum. Babam sanki beni eskisi kadar sevmiyordu gün geçtikçe benden uzaklaşıyordu. Babam sorumluluğu tamamen üvey annem Fatma ablaya bırakmış, kendisi benimle ilgilenmek yerine işiyle ilgilenmeyi tercih etmişti. Artık her yerde Fatma abla vardı.)

Ayşe: Annemin yatak odasında, mutfağında, oturma odasında her yerde. Önce annemin resimlerini duvardan indirdiler daha sonra kullandığı eşyalarını örtülerini, göz nuru ile işlenmiş çeyizlerini bir bir ortadan kaldırdılar. Sanki annem bu evde hiç yaşamamış gibi adeta onu bu evden sürmeye çalışıyorlardı. Aslında üvey annem Fatma abla iyi bir insandı kendisine abla dememi istiyordu ve benimle öz annem gibi ilgileniyordu. Keşke kötü olsaydı hiç olmazsa ondan nefret eder rahatlardım. Sık sık babamla benimle ilgilenmediği için tartışırdı. Bu arada derslerim de gittikçe kötüleşiyor devamsızlıklarım artıyordu. Evden çıkınca geziyor, sinemaya gidiyor, annemle dolaştığımız parkta saatlerce dolaşıyor okula gitmiyordum. İşte tam bu sırada okuldan uyuşturucu kullanmaktan dolayı uzaklaştırma cezası alan Selimle karşılaştım. Selim bir gün okul kantininde otururken gülerek yanıma geldi bir sandalye çekerek ters bir biçimde üzerinde oturdu.

Selim: Selam Ayşe. Bu ne surat, ninem gibi yaşlanmışsın ve çirkinleşmişsin.

Ayşe: Sen kendi suratına bak. Maymun suratlı.

Selim: Hemen kızma canım, seni merak ettim.

Ayşe: Affedersin Selim canım çok sıkkın.

Selim: Bana anlatmak ister misin? Anlatırsan belki sorununa çözüm yolu buluruz.

Ayşe: İçimdekilerin hepsini Selim'e anlatmaya başladım. Anlatımım bittiğinde içimdeki bütün sıkıntıların aktığını ve ilk defa rahat bir nefes aldığımı hissettim. Artık sorunlarımı rahatlıkla paylaşacağım bir arkadaşım vardı. Selim ile ertesi günü buluşmak için sözleştik ve ayrıldık. Ertesi günün gelmesini iple çekiyordum. Nihayet ertesi günü sözleştiğimiz kafe de buluştuk. Sağdan soldan her şeyden konuştuk. Artık sigara içiyor eğleniyor, içki içiyor ve bol para harcıyordum. Selim ile olduğum zaman bütün sorunlarımı unutuyor hep gülüyordum. Selim'in ailesini hiç tanımıyordum. Nerede oturuyor, annesi ve babası ne iş yapar hiç bilmiyordum.
(Selim yüzünden uyuşturucuya alışan Ayşe artık bu uyuşturucudan kurtulmak için doktora gider. Çünkü Selim uyuşturucu komasına girerek ölür. Bu olaydan sonra Ayşe de uyuşturucudan kurtulur.)

Senaryo Örnekleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İzin Dilekçe Örneği Nasıl Hazırlanır?

İzin Dilekçe Örneği Nasıl Hazırlanır?

Güncel

Mektup Örnekleri ve Yazım Kuralları

Mektup Örnekleri ve Yazım Kuralları

Tutanak Örnekleri ve Çeşitleri

Tutanak Örnekleri ve Çeşitleri

Kosgeb İş Planı Örneği Nasıl Hazırlanır?

Kosgeb İş Planı Örneği Nasıl Hazırlanır?

E Posta Örnekleri Nelerdir?

E Posta Örnekleri Nelerdir?

Dilekçe Örneği Dikkat Etidelecek Hususlar

Dilekçe Örneği Dikkat Etidelecek Hususlar

Üniversite Dilekçe Örneği Gerektiği Yerler

Üniversite Dilekçe Örneği Gerektiği Yerler

Teknoloji Tasarım Örnekleri

Teknoloji Tasarım Örnekleri