Girişimcilik Örneği Nasıl Hazırlanır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Girişimcilik Örneği Nasıl Hazırlanır?


Girişimcilik Örnekleri, Ekonomik mal ve hizmet üretimi meydana getirmek için üretim imkânlarının bir arada kullanılmasıyla, iktisadi fırsatların kar elde etmek amacı ile yeni mal ve hizmet özelliğine sahip ürünlere dönüştürülmesine girişimcilik denilmektedir. Diğer bir adı teşebbüs olan girişimcilik; (Müteşebbüs) girişimci tarafından ihtiyaç olan süre ve emeğin harcanıp sosyal, psikolojik ve mali riskler göze alınarak para ve kariyer özgürlüğü elde edilmeye çalışılan ekonomik faaliyetlerin bütünüdür. Girişimcilik örnekleri insan talebi doğrultusunda teknolojik cihazlar, yeni icatlar veya hizmet alanında olabilir.


Girişimciliğin insan yaşamına sağladığı yararlar

  • Ekonomik gelişim ve değişim de lider olmak,
  • Ekonomik bir düşünceyi hayata geçirmek,
  • Yenir üretim imkânlarının oluşmasına olanak sağlamak,
  • Bulunduğu üretim sektörünün gelişimine yardımcı olmak,
  • Hiç kimsenin aklına gelmeyen fırsatları paraya dönüştürebilmek,
  • Yeni hizmet sektörleri veya yeni parasal kaynaklarla kontak kurmak,
  • Teknolojik gelişmeleri zorunlu olarak takip ederek gelişmelerden uzak kalmamak.

Ne iş yapılacağının araştırılması


Öncelikle biraz da olsa anlayacağınız iş kolu olmalıdır. Yani "balıklama dalmamak" gerekiyor. Yapmak istediğiniz iş için Sermaye yeterliliği, Piyasada bulunan rakipler, Piyasa talep durumunu son derece iyi analiz etmeniz gerekiyor. Tek bir iş ve hizmet sektörüne odaklanmak doğru değildir.


Girişimcilik örnekleri neler olabilir?İhracat ve ithalat

Günümüzde en popüler girişimcilik örneklerinin başında ihracat ve ithalat işi yapmak geliyor. Dünya ekonomik dengelerinin içinde Çin malı ürünlerin pazar payı oldukça fazladır. Düşük maliyet ve dolayısı ile düşük fiyat Çin malı ürünlerin piyasada daha çok alıcı bulmasına neden olmaktadır. Çin'den ithalat yapmak için 1000 tl sermaye başlangıç için yeterlidir. İlerleyen zamanlar da çeşitli tecrübeler ile daha fazla sermaye bu işe yatırılabilir böylece elde edilen deneyimler daha risksiz kullanılabilir. Bu girişimcilik örneğinin en önemli yanı yüksek karıdır. Kar marjı ithal edilen ürüne göre değişmektedir. Birkaç güvenli ithalattan sonra hedef müşteri kitleniz, faaliyet göstereceğiniz sektör netleştikçe daha iyi paralar kazanacaksınız.

Çin'den ithal edilebilecek ürünler arasında tablet, pc, gibi elektronik üründen. Araba parçasına varıncaya kadar binlerce ürün gamından bir veya birkaçını seçerek getirtebilirsiniz. Türkiye'deki emsallerinden neredeyse yüzde 60 daha ucuza getirilebilen bu ürünler iyi kar bırakacaktır. Tabi ki bu işte büyük para olduğunu gören büyük sermaye grupları bu işe el atmıştır. Piyasa araştırıldığında nelerin kendiniz tarafından getirilebileceğini kolayca tahmin edebilirsiniz.


Ürünleri nasıl alıp getireceğiz?

İlk defa bu işi yapanların güvenilirliği test edilmiş komisyoncu veya aracılar ile kontak kurmalarında fayda vardır. Çin'de bulunan fabrikalar ile kontak kurabilirseniz tabi ki daha güvenilir olur. Fiyatını konuşup anlaştıktan sonra numune alacak kadar para göndermelisiniz, gelen numuneler sizin isteklerinize cevap veriyor ise büyük parti mallar getirtebilirsiniz. Malı Türkiye'ye getirterek gümrük vergisini ödedikten sonra malı istediğiniz gibi satabilirsiniz.


Tarımsal iş ile uğraşmak

Yüksek kar marjının elde edilebileceği bir başka iş kolu olması nedeni ile girişimcilere tavsiye edilebilir. Bu alanda son günlerin popüler etkinliği solucan gübresi üretimidir. Biraz mide bulandırıcı gibi olsa da kazandırdığı paraya bakıldığında iyi bir iştir. Bu iş için uygun bir tesisin varlığı gerekiyor. Çok büyük alanlara ihtiyaç yoktur. Bir göz 20 m2 kapalı alanda bile rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için solucan üretimini sağlayan yiyecekler almak ve bunları serpiştirmek günlük bir defa yapacağınız bu uygulama ile organik tarıma katkı sağladığınız gibi cebinize de iyi bir katkı sağlayabilirsiniz.

Girişimcilik Örnekleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Eleştiri Örnekleri Eleştiri Çeşitleri

Eleştiri Örnekleri Eleştiri Çeşitleri

Güncel

Örnek ile İlgili Cümleler

Örnek ile İlgili Cümleler