Sunum Örnekleri Hazırlanışı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sunum Örnekleri Hazırlanışı

Sunum örnekleri, Sunum bilgilerin yenileyen pekiştiren, önemli noktaları öne çıkaran bir çalışma sonucunu açıklayan yapılan araştırmaların değerlendirmesini yapan, önemli olayları dile getirmek için yapılan konuşmalara denir. Sunum örneği, herhangi bir konu hakkında sizden istenen bilgileri ilgili mercilere anlatabilmek için uygulanan bir yöntemdir. Sunum örneğinde, kişinin ilgili kişilere bir araştırmanın ya da anket çalışmalarının ifade edilebilmesi için hazırlanır ve sunulur.

Sunumda dikkat edilmesi gereken hususlar içerisinde, öncelikle konunun belirlenmesi gerekir. Sunumun içeriği müşteri profili, kâr zarar durumları, hedefleridir. Bahsi geçecek konunun içeriğinin dikkat çekmesi sunum örneği için önemlidir. Sunumu yapacak kişinin konuya hâkim olması ve ön hazırlıklarını her anlamda tamamlamış olması gerekir. Yapacağı sunumu görsel olarak pekiştirmesi de önemlidir. İster slayt gösterisi şeklinde, isterse de resimli anlatımlar şeklimde uygulayabilir. Sunum örneğinin yapılacağı yeri sunum yapacak kişinin önceden görmesi ve ona göre bir sunum hazırlaması gerekir. Bu durum elde bulunan durumlar ışığında sunum örneği yöntemlerini kullanmasını sağlar.

Sunum yapan kişinin bireysel olarak belirli davranışlar sergilemesi yapılacak olan sunum örneğinin ciddiyetini ve dikkate alınmasını sağlar. Sunumu yapan kişi anlattıklarını ifade ederken kendinden emin, kararlı, bilgili olmalıdır. En önemlisi de konuya çok hâkim olmalıdır. Böylelikle sunumunu yaptığı konu başarı ile sonuçlanabilir. Bir diğer konu ise sunum örneğini sunan kişinin sunum bittikten sonra sunumu yaptığı kişilerin sorularına net ve kesin cevaplar verebilmesidir. Böylelikle konunun içeriğine hâkim olduğunu her yönden araştırdığını eksilerini ve artılarını sunumu dinleyen kişilere rahatlıkla aktarabilir.

Etkili bir sunum için kullanılacak teknik malzemelerde kişinin bireysel konuşmadaki sunumu kadar önemlidir. Doğru şekilde görsellerin toplanması ve hazırlanması konuşmacının anlattıklarıyla uyum içerisinde olmalıdır. Özellikle yazarak yapacağı sunumlarda gerekli teçhizatların hazır bulunması yapılacak sunumun panosunun hazır şekilde içeride bekletilmesi, mikrofonun çalışır vaziyette olması çok önemlidir. Bir diğer ayrıntı ise sunumu yapacak kişinin hazırladığı sunum örneklerini o an orada bulunan herkes için kopyalarını çoğaltması çok önemlidir. Böylelikle sunumu dinleyen kişiler kopya nüshalardan ön bilgiler edinerek sunumu anlamaları ve gereken soruları sormaları mümkün olacaktır.


Sunum için gereken araç ve gereçler

  • Sunum kopyaları,
  • Bilgisayar,
  • Projeksiyon cihazı,
  • Mikrofon ve ses sistemi düzeneği,
  • Panolar,
  • Cd'ler ya da disketler önemli araç gereçlerdir.
Bunların dışında çizerek anlatım gereken sunumlarda yazı tahtası kalem ve silgi gibi araçlarında hazır halde bulunması gerekir.

Sunum örnekleri, sunumu yapacak kişinin belirleyebileceği bir konuda olabilir, başkasının belirlediği bir konuda olabilir. Burada önemli olan sunumu yapacak kişinin konu hakkında gereken bütün bilgi ve verileri sunum içerisinde olan herkese ifade edebilmesi kanıtlaması ve kabul ettirebilmesidir.

Sunum Örnekleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Teknoloji Tasarım Örnekleri

Teknoloji Tasarım Örnekleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kira Kontratı Örneği Dikkat Etidelecek Hususlar

Kira Kontratı Örneği Dikkat Etidelecek Hususlar

İzin Dilekçe Örneği Nasıl Hazırlanır?

İzin Dilekçe Örneği Nasıl Hazırlanır?

İtiraz Dilekçesi Örneği Nasıl Hazırlanır?

İtiraz Dilekçesi Örneği Nasıl Hazırlanır?

Fıkra Örneği Nasıl Hazırlanır?

Fıkra Örneği Nasıl Hazırlanır?

Gazel Örnekleri Türleri ve Özellikleri

Gazel Örnekleri Türleri ve Özellikleri

Güncel

Slogan Örnekleri Slogan Yöntemleri

Slogan Örnekleri Slogan Yöntemleri