E Posta Örnekleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

E Posta Örnekleri Nelerdir?

E posta örnekleri, günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte, bilgisayar ve internet kullanımı artmıştır. Eskiden insanlar birbirlerine mektup gönderirken, artık e posta yoluyla haberleşmektedir. Bu hem zaman kazandıran bir uygulamadır hem de maliyetleri yok denecek düşüktür. E posta, elektronik posta şeklinde açılımı olan ve kullanıcıların birbirlerine elektronik ortamda yazarak gönderdikleri iletilerdir. Tüm dünyada yaygın şekilde kullanılan e posta ile iletişim, hemen herkesin kullandığı bir yöntemdir. Hem bireysel kullanıcılar hem de resmi kurumlar iletişimi bu yöntemle sağlamaya başlamıştır.

E posta ile iletilerin gönderilmesi, ilk e posta örnekleri 1969 yılında AUTODIN adı verilen kurumda yapılmıştır. SAGE adlı kuruluşta buna benzer alt yapı oluşturarak, e posta göndermeye başlamıştır. Bilgisayar kullanıcılarının farklı isimlerle aynı bilgisayardan iletişime başlaması ise Ray Tomlinson tarafından 1972 senesinde @ (Bu işaret kuyruklu a ya da çengelli a olarak ifade edilir) kullanmasıyla olmuştur. E posta örnekleri günümüzde oldukça yoğun şekilde kullanılır. Bu iletişimdeki en önemli sorun ise iletilerin yığın haline gelmesidir.

E posta adreslerinin kullanımı ise genellikle kullanıcı@alanadı/sunucu. Com şeklinde olur. Kullanılan bir e postada olması gereken iki bileşen bulunmaktadır. Bu bileşenler ise;
  • Üst bilgi (İletinin özeti), gönderici, alan kişi ve iletiyle ilgili diğer bilgiler
  • E postadaki iletinin kendisi ile kullanıcının imzası bulunur.

E postada bulunması gereken alanlar ise

  • İletiyi gönderen ya da kimden gönderildiği alan, iletiyi gönderen kişinin ya da kurumun adresi, adı
  • İletinin alıcısı ya da kime gittiğini gösteren alan, iletiyi alacak kişi ya da kurumun adresi, adı
  • Konu alanı, iletinin özetlendiği kelimeler
  • Tarih alanı, iletinin gönderen tarafından gönderildiği zamandaki tarih ve saat
E posta göndermek ve E posta alabilmek için, mutlaka bir sunucudan e posta deresi alınmalıdır. Yukarıdaki kurallara uygun şekilde e posta yazarak, elektronik ortamda iletinizi alıcıya ulaştırabilir ya da aynı şekilde tarafınıza başka bir göndericiden e posta alabilirsiniz.

E Posta Örnekleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Zarf Örnekleri Türleri ve Özellikleri

Zarf Örnekleri Türleri ve Özellikleri

Güncel

Protokol Örneği Protokol Nasıl Hazırlanır?

Protokol Örneği Protokol Nasıl Hazırlanır?

Güncel

Otobiyografi Örneği Nasıl Hazırlanır?

Otobiyografi Örneği Nasıl Hazırlanır?