Okul Dilekçe Örnekleri Hazırlanışı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Okul Dilekçe Örnekleri Hazırlanışı

Okul Dilekçe Örneği, Eğitim gördüğünüz okula kayıt yaptırırken veya okulda not yükselme gibi itirazlarını bildirir dilekçelerinizi bildirirken bir kısım kural ve kaidelere göre dilekçenin yazılması gerekmektedir. Öncelikle dilekçe yazılacak kâğıdın boyutlarının normal standartlarda yani A4 tect kâğıt türüne yazılması gerekir. Akabinde dilekçe kurallarına binaen kâğıdı ortalayarak dilekçeyi vereceğiniz eğitim kurumunun ismi ortalı şekilde yazıldıktan sonra bir miktar altına bulunduğunuz il yazılır. Bundan sonra 5-6 cm alt tarafından talep ettiğiniz konuya ilişkin olarak şikâyet veya taleplerinizi içerir beyanlarınızın bildirilmesi gerekir. Şayet notlarını arttırmak için bir itiraz dilekçesi yazılacak ise ders adı ve sınava giriş tarihi detaylıca yazılmalıdır. Eğer okula kayıt yaptıracak iseniz okulu kazandığınıza ilişkin belgeler dilekçe ekine yazılmalıdır. Şikâyete ilişkin bilgiler yazıldıktan sonra sağ alt köşeye isim soy isim yazılır ve altına imza atılır. Sol alt köşeye ise daha sonra okul yetkilileri size ulaşması amacıyla açık adres bilgileri ve telefon numarası yazılmalıdır. Hangi konuya ilişkin dilekçe yazarsanız yazın açık kimlik bilgilerinin yer aldığı kimlik fotokopisi dilekçeye eklenmelidir. Ayrıca dilekçe ekinde bir kısım evraklar bulunmakta ise sol alt köşede adresin bildirildiği yerin üst tarafa EK yazılarak ilgili ek evrakların eklenmesi gerekir.


Şayet bir kimse bir talebe ilişkin eğitim kurumuna bir dilekçe ile talepte bulunmuş ise okulun yönetmeliğinde belirtilen cevap süresi ortalama en fazla 15 gün içerisinde bu dilekçeye cevap verilmesi gerekmektedir. Muhtemelen yasal süre içerisinde talep ettiğiniz bilgi ve belgelere ilişkin yazışmalar ya posta adresine ya da bildirmiş olduğunuz telefon numarası aranarak elden teslim edilmek zorundadır. Dilekçe kanunun 7. Maddesine binaen dilekçelere yasal süre içerisinde cevap verme zorunluluğu bulunmaktadır. Şayet bir kimse yetkili olduğu eğitim kurumunda yasal süre içerisinde cevap vermediği taktirde resmi evrakı geciktirdiğinden dolayı doğacak tazminattan dolayı sorumlu olacaktır.


Okul Dilekçelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


Bir kimse eğitim gördüğü kurumda talep ettiği bilgiyi almak istemekte ise talebini açık bir şekilde belirtmesi gerekmektedir. Bunun için talebin detaylı yazılması gerekir. Bununla birlikte isim, soy isim, T. C kimlik numarası, telefon, eklenmesi gereken evraklar, okul numarası, sınıfı, şubesi detaylıca yazılması halinde ilgili yetkililerin konuya ilişkin detaylı olarak araştırma yapma imkânı artacaktır. Hakeza bildirilen bu bilgilerin çokluğu sayesinde yetkililer kısa süre içerisinde iletişime geçme imkânı söz konusu olacaktır. Eğer bu bilgilerde eksik bir durum söz konusu ise okula yazılan dilekçenin değerlendirilmesinde gecikme veya eksiklikten dolayı değerlendirme yapılmama durumu söz konusu olacaktır. Bu nedenle okul dilekçesi yazan bir kimse dilekçe kural ve kaidelerine uyarak içeriği tam anlamıyla belirgin olan yazışmalar yapmaya gayret göstermelidir.

Okul Dilekçe Örneği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Örnek ile İlgili Cümleler

Örnek ile İlgili Cümleler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Broşür Örnekleri Broşür Nasıl Hazırlanır?

Broşür Örnekleri Broşür Nasıl Hazırlanır?

Zarf Örnekleri Türleri ve Özellikleri

Zarf Örnekleri Türleri ve Özellikleri

Örnek Dilekçe Dikkat Etidelecek Hususlar

Örnek Dilekçe Dikkat Etidelecek Hususlar

Biyografi Örneği Nasıl Yazılır?

Biyografi Örneği Nasıl Yazılır?

Fıkra Örneği Nasıl Hazırlanır?

Fıkra Örneği Nasıl Hazırlanır?

Güncel

Anket Örneği Nasıl Hazırlanır?

Anket Örneği Nasıl Hazırlanır?

Güncel

Senet Örneği Nasıl Hazırlanır?

Senet Örneği Nasıl Hazırlanır?