Boşanma Dilekçesi Örneği Nasıl Hazırlanır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boşanma Dilekçesi Örneği Nasıl Hazırlanır?

Boşanma dilekçesi örneği, çiftlerin boşanmaya karar verdikleri zaman mahkemeye sunulacak bir dilekçedir. Dilekçenin içeriği çiftlerin anlaşmalı ya da çekişmeli olarak boşanmalarına bağlı olarak gerekli açıklamaları içerir. Boşanma davasını açacak olan eş davacı sıfatında yer alırken, diğer eşte davalı konumunda olur. Mahkemeye sunulacak olan boşanma dilekçesinde, tarafların boşanma nedenlerini içeren açıklamalar yer alır. Eğer varsa çocukları hakkındaki velayet talepleri yer alır. İki tarafında adres ve kimlik bilgileri açık bir şekilde beyan edilir. Ayrıca nüfus kayıt örneği de beyan edilir. Eğer çiftler anlaşmalı olarak boşanma talebinde bulunuyorsa, boşanma dilekçesine aralarında yaptıkları anlaşma protokolünü de beyan ederler. Çekişmeli boşanma davalarında bu protokol olmaz. Bu konuda bir avukattan yardım alınması faydalı olur. Taraflar anlaşmalı boşanma dilekçesi verecekse, aşağıdaki örneğe uygun şekilde dilekçelerini hazırlayabilir. Buna anlaşma protokolü de ekler. Ancak çekişmeli boşanma dilekçesi profesyonel şekilde hazırlanmalıdır. Bu yüzden bir avukata danırşarak, vekaletle boşanma davasının yürütülmesi daha yararlı olacaktır.


Boşanma dilekçesi örneğiAile Mahkemesi Başkanlığına / İzmirDavacı


TC No


Adres Bilgileri


Davalı

TC No


Adres Bilgileri

Dava Konusu: Evlilik birliğinin anlaşmalı şekilde sona erdirilmesi talepli dava dilekçesi.


Açıklamalar

1- Davacı --------------- ile davalı eş ------------20/08/2008 tarihinden beri evli bulunmaktadır. Bu durum nüfus kayıt örneklerinde açıkça görülebileceği gibi bir yılı doldurmuştur. Tarafların bu evlilikten 19/07/2012 tarih doğumlu -------- adlı kız çocukları vardır.

2- Ancak eşler evlendikleri zamandan bugüne kadar aralarında uyum sağlayamamış, müşterek yaşamları çekilmez bir duruma gelmiştir. Bu nedenle birlikte yaşayarak evlilik birliğini sürdürmeleri olanaksız görünmektedir.

3- Davalı eş ---------------- boşanmayı kabul etmiştir. Eşler kendi arasında 22/03/2016 tarihli bir protokol yaparak, bunun mali sonuçları konusunda bir anlaşmaya varmıştır.

Yapılan bu protokol boşanma dilekçemize ekli haldedir. Bu yüzden Medeni Kanunumuzun ilgili maddesi gereğince anlaşmalı boşanmalarını talep etme zaruriyetimiz hasıl olmuştur.


Sonuç ve İstek

Davalı eş --------- boşanmayı kabul ettiğinden dolayı 22/03/2016 tarihli protokol göz önüne alınarak tarafların boşanmalarına ve duruşma gününün tarafımıza bildirilmesine dair olan işbu dilekçemin kabulünü arz ve talep ederim. 05/04/2016


Davacı Davalı

Deliller: Nüfus kayıt örneği ve Boşanma Protokolü.

Boşanma Dilekçesi Örneği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Autocad Çizim Örneği Nasıl Hazırlanır?

Autocad Çizim Örneği Nasıl Hazırlanır?

Zamir Örnekleri Türleri ve Özellikleri

Zamir Örnekleri Türleri ve Özellikleri

İstifa Dilekçesi Örneği Nasıl Hazırlanır?

İstifa Dilekçesi Örneği Nasıl Hazırlanır?

Mesnevi Örnekleri Türleri ve Özellikleri

Mesnevi Örnekleri Türleri ve Özellikleri

Öyküleyici Anlatım Örnekleri ve Çeşitleri

Öyküleyici Anlatım Örnekleri ve Çeşitleri

Güncel

Biyografi Örneği Nasıl Yazılır?

Biyografi Örneği Nasıl Yazılır?

Güncel

Betimleyici Anlatım Örnekleri

Betimleyici Anlatım Örnekleri